GRUNT :)

GRUNT :)

Nieprzeczytany postautor: omul » 05 gru 2011, 18:10

Grunt to "Rodzinka " w JaxonClub :D :D :D :D
A może ktoś coś dorzuci na temat "Grunt-u " ;)

Obrazek

Ja lubię to :
Obrazek

SMACZNEGO , MNIAM MNIAM :lol: :lol: ;)
Ostatnio zmieniony 15 gru 2011, 10:35 przez omul, łącznie zmieniany 1 raz
Awatar użytkownika
omul

Re: GRUNT :)

Nieprzeczytany postautor: omul » 08 gru 2011, 21:19

Łowienie leszcza z gruntu .
Jeszcze na początku mojej przygody z wędkowaniem , siedziałem na pomoście z wędką : głębokość na spadzie do 5m a ustawiony grunt to ok.1,5m i brania częste ale ryby małe :( .Przy pomoście zacumowana była łódka " starego" wędkarza który właśnie przyjechał na ryby , podszedł do mnie i ciepłym głosem doradził mi abym zwiększył grunt i założył kawałek " rosówki". Posłuchałem rady i zaraz wyciągnąłem dużego leszcza a później następne :D :D . To zapamiętałem i przekazuję innym :)

Rzadko jest typowym celem naszej wędkarskiej wyprawy – możemy go jednak łowić przez cały rok, w związku z tym warto dowiedzieć się gdzie szukać leszcza. Dodatkowo ryby te są obecnie przed swoim tarłem, w związku z czym są bardzo zainteresowane dobrym odżywianiem – warto zatem je zlokalizować i podać im porcję swojej przynęty.
Leszcz pod koniec maja/ z początkiem czerwca pomalutku rozpoczyna tarło, w związku z tym najbliższy czas jest najlepszym z możliwych, aby obłowić tę rybę. :)
Pierwszą kwestią, na którą chcę zwrócić uwagę to sposób, w jaki leszcz pobiera, poszukuje swojego pokarmu. Robi to mianowicie przegrzebując swoją gębą muł – pobiera go do gęby, mieli, wyszukuje wartościowego dla niej pokarmu. Ilość zalegającego mułu nie może być jednak zbyt duża, nie wskazane są również tereny gnilne.
Rzecz kolejna to zlokalizowanie akwenu – ryba ta występuje na łowiskach różnego typu. Jeśli jednak chcemy poławiać duże leszcze, to sugeruję udać się na akweny duże, stosunkowo głębokie (minimum 6-7 m), z licznymi dołami i zagłębieniami. Leszcz to ryba stadna, w związku z tym potrzebuje dużo przestrzeni do poruszania się – małe łowiska tego nie umożliwiają. Nieco inaczej jest w przypadku małych ryb z tego gatunku – tutaj niekoniecznie potrzebne są duże powierzchnie.
Jeśli wiemy już gdzie chcemy łowić, to przychodzi czas na zlokalizowanie miejscówki, w której leszcze mogą żerować. W tym celu warto zapoznać się z poniższym rysunkiem:
Obrazek

Jak widzimy z każdym miesiącem, który teoretycznie powinien być cieplejszy od poprzedniego leszcze podchodzą wyżej. Podobnie jest z innymi rybami – cieplejsza woda powoduje, że wychodzą one z głębin i żerują bliżej tafli wody. W okresie tym daje się zauważyć pływające grzbiety – to z dużym prawdopodobieństwem leszcze, które stadnie poruszają się swoimi trasami – trasami, które bardzo rzadko się zmieniają, w związku z tym raz odkryte mogą nam służyć przez długie lata .
Warto również wiedzieć, że jeśli chcemy łowić blisko brzegu, to warto sprawdzić, czy brzeg ten jest w pewien sposób połączony z bardziej głębokimi zakamarkami akwenu. Jeśli brzeg schodzi do dużej głębokości, to jest możliwe, że właśnie w tym miejscu leszcze będą się wynurzać. 8-) 8-)
Awatar użytkownika
omul

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 09 gru 2011, 17:26

To jest wszystko ładne i piękne, ale w teorii. Najważniejsza jest znajomość łowiska. Na dokładkę duży leszcz jest również ostrożny, nawet w miejscu długotrwałego nęcenia nie zawsze chce dać się złowić. :(
Pokazany na obrazku zestaw gruntowy pasuje na wodę stojącą. Leszcz bytuje również w rzekach, a tam sygnalizacja z podwieszonym bombkami na nic się nie przyda. Pozostaje tradycyjnie drgająca szczytówka. :|
Znajomość różnych sposobów łowienia z gruntu ma niewątpliwie jedną wielką zaletę. W przypadku braku ryb w miejscu łowienia lub braku żerowania - wypróbowanie wszystkich znanych sposobów zajmie wędkarzowi sporo czasu. I o to chodzi! :lol:
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: omul » 09 gru 2011, 20:21

Ja od bardzo długiego czasu wędkuję tylko na wodach stojących ( jeziora i stawy ) :) :)
Dlatego podpowiadam prawie tylko z tego obszaru ;)
Myślę że moje porady pomogą początkującym adeptą wędkarstwa, którzy zaczynają przygodę z wędkarstwem gruntowym.

Na dużych łowiskach takich jak zbiorniki zaporowe oraz jeziora ryby mają w czym wybierać i są przyzwyczajone do mocnych, sztucznie produkowanych zanęt które są kupowane w sklepach wędkarskich

Teraz podam wam sprawdzony sposób na dobrą zanętę.
Kupuję pierwszą lepszą zanętę na leszcza na wody stojące, białe robaki, pinkę, oraz aromat leszczowy. Wsypuje oraz dolewam odpowiednie ilości zakupu do wiaderka i stopniowo dodaje wody . Mile widziane są także dodatki pszenne, takie jak gotowany jęczmień, pszenica oraz kukurydza. Pasza w wiaderku powinna być na tyle klejąca aby móc skleić się w kulkę oraz ponowni przywrócić do dawnej postaci. Białe robaczki oraz pinka w zanęcie są świetnym sposobem na zwabienie dużego leszcza. Kwestie zanęty uważam za skończoną, więc pora zacząć łowić. Przed zarzuceniem zestawów należy zanęcić obszar w jakim będziemy łowić. Jeżeli nasza wyprawa wędkarska jest kilkodniowa to nęcimy kilka godzin przed łowieniem.

Jeżeli przyjechaliśmy nad wodę na jeden dzień, należy nęcić w 2,3 miejscach i zacząć łowienie w miejscach obok obszaru zanęconego. Po odczekaniu danego czasu, należy trafić dokładnie w obszar zanęcony, gdzie z pewnością doczekamy się brań. Na hak zakładamy kanapkę złożoną z dwóch , trzech, białych robaków i jednego czerwonego. Nabijamy koszyk zanętą i rzucamy zestawy. Zawsze stosuję metodę różnych odległości rzutu, ponieważ nigdy nie ma pewności czy łowisko jest równomiernie pogłębiające się, czy nie ma stoków i skarp. Najlepiej wiec jeden zestaw rzucić na maksymalną odległość, a drugi o wiele bliżej, wówczas testujemy obszary, na których brania będą najlepsze. Po rzucie cierpliwe czekamy na reakcje sygnalizatora. Co jakiś czas , ale nie za często warto lekko podciągać zestawy, np. jeśli przynęta wpadnie w kamienie, muł.
Powodzenia i połamania kija ;)
Awatar użytkownika
omul

Nieprzeczytany postautor: nowik » 15 sty 2012, 17:01

To co opisałeś dotyczy rzek? takich jak Bug? Czy wód stojacych?
Czy brać będą czy nie będą pomachamy sobie wędą.
Awatar użytkownika
nowik

Nieprzeczytany postautor: omul » 21 sty 2012, 20:46

Wszystko jest opisane powyżej ( wody stojace , jeziora , zbiorniki zaporowe ). Nie próbowałem na rzece :| :(
Awatar użytkownika
omul

Nieprzeczytany postautor: nowik » 22 sty 2012, 10:54

Ale mimo to i tak się przyda ;)
Awatar użytkownika
nowik

Nieprzeczytany postautor: omul » 29 lut 2012, 19:03

nowik
Znalazłem to o co pytałeś może się przyda :?:
Łowienie w rzekach i potokach może być znacznie bardzie satysfakcjonujące. Jest to trochę trudniejsze, niż łowienie w stawie czy jeziorze. Woda zazwyczaj jest płytka a nurt szybki, często można spotkać nisko wiszące gałęzie lub ostro zakończone, wystające skały. Aby rozpocząć wędkowanie w rzece, przeczytaj poniższe wskazówki.
- Ustal w jakiej rzece lub strumieniu chcesz łowić. Być może w pobliżu znajduje się duża rzeka lub piękny strumień na zalesionym terenie.
- Zdecyduj się, jaki gatunek ryb chcesz złowić.
-Znajdź informacje o rzecze lub strumieniu, który wybrałeś. Odwiedź sklep ze sprzętem do wędkowania i przynętami, który znajduje się w pobliżu wybranego przez ciebie miejsca i porozmawiaj z pracownikami. Uzyskasz w ten sposób informacje o pobliskich rzekach i strumykach. Wiedza lokalnych osób powinna stanowić zawsze podstawę!
-Zastanów się czy nie przyda ci się przewodnik. Pokaże ci on rzeki i potoki, które doskonale nadają się do połowu ryb. Informacje o tym, jak skontaktować się z odpowiednim przewodnikiem, powinieneś uzyskać w lokalnym sklepie ze sprzętem do wędkowania.
-Weź swoje wadery – wysokie kalosze rybackie sięgające ponad kolana. Dzięki nim będziesz suchy, nawet gdy będziesz stał w wodzie.
-Zaplanuj czas połowu – jest to bardzo ważny element. Zwróć uwagę na pogodę i fazę księżyca, zanim wyruszysz na ryby. Musisz wiedzieć kiedy jest pełnia, nie jest to trudne do nauczenia, a ma duże znaczenie dla poziomu aktywności ryb. Informacje na ten temat znajdziesz w kalendarzu brań wg. faz księżyca A. Fouchera.
-Stosuj żywą przynętę i zawsze używaj kotwiczek. Jest to najlepszy sposób na zaprezentowanie przynęty w naturalny sposób.
-Żywe robaki nabij na kotwiczkę i pozwól, by unosiły się naturalnie z prądem rzeki. Staraj się nie obijać ich o kamienie, nie przynosi to wówczas najlepszych efektów. Jest to prawdopodobnie najlepsza technika połowu w rzekach i strumieniach.
-Metoda gruntowa w rzekach jest nieco bardziej skomplikowana. Ciężarki powinny ważyć co najmniej 30gr - więcej jeśli jest wartki nurt (może być nawet 120gr)
-Oczywiście łowiąc ryby w rzece wybieramy miejsca spokojniejsze niż środek rzeki - np. dołki za kamieniami i innymi zawadami, zakola, wolny, głęboki nurt przy przybrzegowych burtach itp.
Obrazek
Awatar użytkownika
omul

Nieprzeczytany postautor: nowik » 02 gru 2012, 16:58

Bardzo dawno mnie nie było na forum. To co umieściłeś zgadza sie troche z rzeką jaką jest Bug. Nadmienie że w tym roku wyniki na Bugu były katastrofalne. Co roku można było połowić tam płocie, krąpie itp. Lecz ten rok był odmienny, pewnie przez to że była bardzo niska woda. Żałuje że nie mieszkam na takich terenach jak ty, bo masz wkoło siebie mase jezior, a ja moge tylko korzystać jedynie z pobliskich zbiorników retencyjnych oraz rzek Bug i Krzna. Zapewne łatwiej jest złowić leszcza na jeziorze niż nad rzeką ;) Jeżeli ktoś ma spore doswiadczenie z rzekami, prosze by mi troche pomógł ;)
Awatar użytkownika
nowik

Wróć do Grunt