REPUBLIKA KARELII - Z WĘDKĄ I APARATEM

Na goraco Tu omawiac bedziemy bierzace sprawy
Nasze projekty itp

Re: REPUBLIKA KARELII - Z WĘDKĄ I APARATEM

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 22 lis 2013, 19:07

W czwartek 21 listopada miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu autorskim Benedykta Reszki, prezentującego w Słupsku swoją najnowsza książkę „CZAS ZŁA”. Z autorem najbardziej łączy nas to, że pochodzimy z tej samej miejscowości na Kaszubach – Borowego Młyna w gminie Lipnica. Jak również fakt, że pola uprawne naszych ojców na Pieczyskach, graniczyły miedza w miedzę.
W największym skrócie, w przedstawianej publikacji jest mowa o deportacji ( w czasach po II Wojnie Światowej) mieszkańców Pomorza, do obozów pracy w głębi Rosji Radzieckiej.
Na obszernej liście nazwisk osób represjonowanych znaleźli się również moi krewni.
Na początek spotkania Benek zaprezentował film „Sołowki – początki Gułagu”. Jest to reportaż o wyspach sołowieckich na Morzu Białym.
Miejsca te w naszym Forum pięknie opisał Marek Muśnicki; viewtopic.php?f=31&t=2631&hilit=karelia#p6048
W tematykę zsyłek Polaków w odległe rejony Związku Radzieckiego wpisują się również losy Aleksandra Aziukiewicza – mojego kolegi z licznych wspólnych wędkowań.
Namawiam go do opisania swoich przeżyć z dzieciństwa związanych z wywózką ich rodziny do Kazachstanu. Jak dotąd, muszę zadowolić się ustnymi relacjami Olka o tamtych czasach. Pociągniętego za język w drodze na ryby, lub podczas powrotu z wyprawy.
Wracając do spotkania w Bibliotece Miejskiej w Słupsku, Benedykt Reszka (jak przystało na nauczyciela historii) tak zajął opowieścią obecnych, ze na dyskusję i pytania pozostało niewiele czasu.

Obrazek
W trakcie spotkania.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Re: REPUBLIKA KARELII - Z WĘDKĄ I APARATEM

Nieprzeczytany postautor: omul » 29 lis 2013, 20:42

Historia Nas stworzyła i My tworzymy historię . Ta która Nas dotyczy i naszych bliskich musi być zapamiętana i przekazana innym , aby nie zapomnieli .
Ja wszystko co wiem od moich dziadków i rodziców przekazuję dzieciom i proszę aby przekazali swoim dzieciom . Chociaż młodym wydaje się dzisiaj nudne ale za kilkadziesiąt lat będą szczęśliwi że tyle wiedzą o swoich przodkach :D :D :D
Z wieloma znajomymi rozmawiam na ten temat to oprócz dnia dzisiejszego i trochę z młodości to nic nie wiedzą - to smutne :(
Lubię rozmawiać z ludźmi starszymi , z różnych stron kraju i z zagranicy wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć , których nie znajdziesz w żadnej książce :D :D
Awatar użytkownika
omul

Poprzednia

Wróć do Dyskusje