Jezioro Rybiec

Jezioro Rybiec

Nieprzeczytany postautor: CatBat » 29 maja 2012, 09:19

Jezioro Rybiec to jeden z moich ulubionych spotów wędkarskich. Wpływ na to ma kilka cech tego łowiska:

1. Położenie: Jezioro Rybiec zlokalizowane jest w powiecie: Słupsk, gmina Dębnica Kaszubska, miejscowość Podwilczyn. Odległość od Słupska to zaledwie 27 km. Wyruszając na ryby skoro świt dojazd zajmuje mi około 25 minut. Krótsza droga prowadzi przez lasy nadleśnictwa Leśny Dwór, ale to raczej propozycja dla rowerzystów. Samochód możemy zaparkować przy boisku, na początku wioski, tuż za cmentarzem, ale po prawej stronie szosy. Jest tam oznakowany parking, tylko trzeba bacznie obserwować pobocze aby nie przegapić zjazdu.

Obrazek
    Obrazek

2. Słów kilka o samym zbiorniku - jezioro ma pow. około 15 ha. Z powodzeniem możemy je obejść ze spiningiem w kilka godzin. Zbiornik jest niezbyt głęboki - najgłębsze miejsca nie przekraczają 4 m. Brzegi jeziora są w zdecydowanej większość dostępne. Z powodzeniem można też brodzić w wodzie w woderach. Dno jest trochę mulaste.

Obrazek

3. Co tam pływa - ryby z którymi spotkałem się osobiście: płoć, okoń, szczupak. Od miejscowych słyszałem opowieść o pięknych linach, węgorzach i sandaczach. Te dwa ostatnie ponoć wybiła zimowa przyducha sprzed kilku lat. Łowisko jest regularnie zarybiane szczupakiem. W tym roku właściciel wpuścił 40 tyś. małego (3-4 cm) szczupaka. W jeziorze jest sporo tzw. pistoletów - czyli szczupaczki takie koło 30-40 cm. Bywają dni, w których woda aż wrze od tych małych rozbójników.

Obrazek

4. Właściciel.: dzierżawca jeziora jest gospodarstwo rybackie Pana Tomasza Kruzy. Zezwolenie można kupić w sklepie Pana Eugeniusza Friede. Opłaty w tabeli poniżej:
Obrazek
Awatar użytkownika
CatBat

Re: Jezioro Rybiec

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 30 maja 2012, 15:34

Tak ładnie Paweł opisał to łowisko, ze skuszę się na ponowne odwiedzenie tego miejsca. Odkryłem to jezioro przed laty, robiąc obwoźne zaopatrzenie sklepów po pętli do Kołczygłów przez Suchorze i powrót przez Podwilczyn i Dębnicę Kaszubską. Zapamiętałem je przez namolnie wieszające się za linią szuwarów małe okonki. Tamte maluchy powinny do teraz wyrosnąć na potężne garbusy. Może spotkam któregoś?
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: CatBat » 31 maja 2012, 09:17

Rozmawiałem ostatnie z miejscowym wędkarzem. Opowiadał, że w zeszłym roku wyciągnął tu okonia 1,2 kg :shock: I żeby było śmieszniej złowił go na żywca. Może to któryś z tych maluchów?
Awatar użytkownika
CatBat

Nieprzeczytany postautor: adamj » 20 lut 2013, 13:41

Ciekawe jezioro, blisko Słupska i są ryby. Chyba w tym roku pojadę sprawdzić co w nim pływa. Myślę że jakoś tam trafię.
adamj

Nieprzeczytany postautor: CatBat » 21 lut 2013, 13:23

adamj pisze:Ciekawe jezioro, blisko Słupska i są ryby. Chyba w tym roku pojadę sprawdzić co w nim pływa. Myślę że jakoś tam trafię.

Jaka metodę wędkowania preferujesz? Jak chcesz możemy wybrać się razem. W zeszłym roku byłem tam chyba tylko 2, może 3 razy. Mam nadzieje, że szczupaki troszkę podrosły, a dzierżawca - Pan Kruza - ich nie odłowił. Puki co czekamy na zezwolenia na nowy rok. Panie Eugeniuszu liczę na wiadomość od Pana na forum, gdy tylko pojawią się w Pańskim sklepie ;)
Awatar użytkownika
CatBat

Nieprzeczytany postautor: adamj » 21 lut 2013, 20:21

Wędkuję przeważnie na spławik oraz grunt, ale ostatnio spodobało mi się łowienie okoni na paprochy. Z opisu jeziora i rybostanu wynika że okonie są, a i szczupak też się trafia. Razem na ryby można pojechać bo drogi nie znam, a także dowiem się co i na co łowi.
adamj

Nieprzeczytany postautor: CatBat » 22 lut 2013, 09:53

No to fajnie się składa bo ja też chcę tam z paprochami poszaleć w tym sezonie. Nie pozostaje nam nic innego jak czekać na cieplejsze miesiące.
Awatar użytkownika
CatBat

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 22 lut 2013, 18:53

Jak na razie są zezwolenia na wędkowanie z pod lodu. Stawki takie same jak rok temu.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: CatBat » 26 mar 2013, 07:17

Eugeniusz Friede pisze:Jak na razie są zezwolenia na wędkowanie z pod lodu. Stawki takie same jak rok temu.

Czy są już zezwolenia na 2013? Idą święta, będzie kilka wolnych dni, można by odwiedzić Podwilczyn.
Awatar użytkownika
CatBat

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 02 kwie 2013, 21:15

Są już również zezwolenia na wędkowanie w sezonie letnim. Stawki opłat na jeziorach P.Tomasza Kruzy nie uległy zmianie.
Są takie same jak w roku ubiegłym.
W dniu 20 lipca tego roku, w związku z Zawodami XX-lecia Koła Słupia, odcinek jeziora Głębokie od wigwamu do czerpni i dalej wzdłuż szosy do Bytowa, nie będzie dostępny dla postronnych wędkarzy.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Następna

Wróć do Pomorskie