Jezioro Głębokie.

Jezioro Głębokie.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 07 wrz 2011, 18:53

Eugeniusz Friede – Jezioro Głębokie.
Blisko Słupska tak naprawdę to nie ma gdzie wędkować. Co prawda jest przepływająca przez miasto Słupia, ale nie każdy lubi łowić na bieżącej wodzie. Jest jeszcze parę stawów, na których gospodarują koła PZW, ale nad zwykłą stojącą wodę trzeba jechać co najmniej kilkanaście kilometrów. Najbliżej jest zbiornik zaporowy na Słupi w Krzyni. Kolejny zalew na tej rzece to Konradowo, a dalej w górę jest Jezioro Głębokie. Jeszcze za „Wilusia” wody tego akwenu zostały włączone do dorzecza Słupi, żeby zapewnić odpowiednią ilość wody pobudowanym elektrowniom. Woda z jeziora wypływa kanałem, na przecięciu z drogą przepływa pod nią syfonem i już jako nowa Słupia dalej otwartym korytem. Taki inżynierski „majstersztyk”.
Nad samym jeziorem są wyznaczone dwa parkingi. Gdy pierwszy raz znalazłem się nad tym zbiornikiem, poczułem się naprawdę dowartościowany. Parking oznaczony tabliczką z dużą literą P i z dopiskiem; „Parking wyłącznie dla wędkarzy”. Niby mała rzecz, a cieszy.

Obrazek Autor turystycznie nad Jeziorem Głębokim.

Już jako drugie pokolenie gospodaruje tutaj Tomasz Kruza z Rzepnicy koło Bytowa. Również na sąsiadującym z Głębokim – Jeziorze Kunitowskim.
Głębokie jest naprawdę głębokie. Na przeważającej części dno ma postać stromych skarp. Ustawienie gruntu dla spławika na skarpie i ustalenie głębokości na jakiej żerują akurat ryby, jest dla wędkarza prawdziwym wyzwaniem. Ale jak się uda, to są efekty. Trochę łatwiej jest przy łowieniu z gruntu. Wystarczy odpowiednio daleko zarzucić zestaw i podciągać go po skarpie, aż się zaczną brania.
Najwięcej, jak w każdej wodzie jest drobnych ryb; uklei, płoci, krąpi, leszczy, okoni. Wiadomo, są małe – muszą być i duże; szczupaki, okonie-garbusy, leszcze po parę kilo wagi, dorodne płocie i węgorze. Rzadziej bo rzadziej, ale okazy również potrafią się znaleźć na haczyku. Mi także udało się nieraz złowić coś godnego uwagi. Woda w jeziorze klarowna, dno przy brzegu piaszczyste, można spotkać również raka. Brzegi są dostępne. Gdzie niegdzie tylko porasta trzcina. Miejsce jest doskonałe również na rodzinne wyprawy. Według upodobania; na ryby lub na grzyby – w sąsiadującym sosnowym lesie.
Prawdziwki.JPG
Prawdziwki Danki Gliszczyńskiej.

Z roku na rok coraz więcej wędkarzy łowi ryby w tym jeziorze. Wynika to chociażby ze stale rosnącej liczby wydawanych zezwoleń na wędkowanie.
Jezioro Głębokie;http://www.youtube.com/watch?v=_Wo7AFNiSss

Słupsk, wrzesień 2011 r.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk

Re: Jezioro Głębokie.

Nieprzeczytany postautor: czaplasiwa » 08 wrz 2011, 01:25

Rybki, grzybki :shock: czego więcej nam potrzeba :lol:
Awatar użytkownika
czaplasiwa
Moderator
 
Posty: 414
Rejestracja: 03 sie 2011, 05:02
Lokalizacja: Kraków

Re: Jezioro Głębokie.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 29 cze 2016, 19:31

Wspólne wyjazdy na jeziora Jasień, Głębokie lub Park trochę nam się z Olkiem przejadły. Pokusiło dla odmiany w niedzielę 26 czerwca 2016 roku uderzyć na jezioro Marszewo. Wodę sąsiedniego Okręgu, ale dostępną na mocy porozumień I Strefy.
Jest piękny dojazd nad jezioro od strony miejscowości Marszewo. Koło pomostu zażywała kąpieli nastoletnia rusałka, ale wędkowanie obok biwakującej młodzieży nie miało większego sensu. W poszukiwaniu miejsca dogodnego do rozłożenia wędek przejechaliśmy po nasypie „zwiniętych torów” całą długość jeziora. Dojścia nad brzeg zbiornika były tak trudne, że spasowaliśmy.
Wróciliśmy do Postomina nad jezioro Pieńkowo. Do niedawna łowisko specjalne miejscowego Koła PZW. Brały płotki, wzdręgi i okonie, rzadziej leszcz. Mało kiedy jakaś podrośnięta sztuka. Byliśmy za to świadkami złowienia czegoś większego przez wędkarza po drugiej stronie jeziora. Pozwolił rybie popływać, po czym ją profesjonalnie podebrał. Z uwagi na odległość nie udało się dociec, co to było.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1551
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk


Wróć do Pomorskie

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron