WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Na goraco Tu omawiac bedziemy bierzace sprawy
Nasze projekty itp

WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 27 paź 2012, 19:58

Wigry - niegdyś miejsce kontemplacji pustelników. W dniach 8-10 czerwca 1999 r. stały się miejscem modlitewnej zadumy Papieża - Polaka. Jan Paweł II odwiedził dawny klasztor kamedułów na Suwalszczyźnie. Ale bywał tutaj wcześniej. Czarna Hańcza, płynąca przez jezioro Wigry i Puszczę Augustowską do Niemna, stanowiła ulubiony szlak kajakowy księdza Karola Wojtyły. Podczas jednego ze spływów, latem 1958 r. dowiedział się na ziemi suwalskiej - na Czarnej Hańczy, na Wigrach - że zaszło w jego życiu coś szczególnego. Postanowieniem z 8 lipca 1958 r. papież Pius XII, na trzy miesiące przed swoją śmiercią, nominował ks. Karola Wojtyłę na biskupa tytularnego i sufragana krakowskiego. Biskup Krakowa - choć jeszcze bez infuły i w kajakowym stroju - pojechał ze spływu do Świętej Lipki, a stamtąd na Miodową do Warszawy. 20 lat później, w 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany do objęcia w Watykanie dziedzictwa po św. Piotrze.
Obrazek
Samo to że jestem w tym samym miejscu gdzie był nasz Papież już robi wrażenie :shock:
W dniach 8-10 czerwca 1999 r. Ojciec Święty wypoczywał na Suwalszczyźnie w klasztorze kamedułów w WIGRACH. Pływał statkiem "Tryton" po pięknym jeziorze
jakim są "Wigry"

Obrazek

Pokój - jadalnia Papieża :
Obrazek

Sypialnia :
Obrazek

Widok na okolicę z wieży :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tablica upamiętniająca wizytę Papieża w klasztorze .
Obrazek
Wnętrze klasztoru :
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia powojenne klasztoru :
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A teraz trochę historii o tym miejscu :Kościół Pokamedulski w Wigrach
" Świątynia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny wybudowana przez OO. Kamedułów w latach 1694-1745. Pierwotnie kościół kamedulski, od 1799 roku katedra diecezji wigierskiej, po 1818 roku kościół parafialny. 9 czerwca 1999 roku miejsce modlitwy Papieża Jana Pawła II. Reguła zabraniała Kamedułom prowadzić duszpasterstwo, także wchodzić niewiastom do klasztoru, stąd wznieśli dla wiernych kościół pw. Św. Marii Magdaleny w pobliskim Magdalenowie.Świątynia wigierska należy do grupy kościołów barokowych. Została zaprojektowana na planie krzyża. Krótsze ramiona tworzą pomieszczenia kaplicy oraz zakrystię. Dwukondygnacyjne wieże zbudowano na planie kwadratu. Wieńczą je barokowe hełmy. Kościół posiada jedną nawę z wydłużonym prezbiterium. Po obu stronach znajdują się trzy pary przeciwległych kaplic.
Nowa funkcja świątyni jako katedry wymusiła w XIX wieku przebudowę jej wnętrza. Pierwotnie za ołtarzem głównym znajdował się tzw. chór zakonny- miejsce gdzie siedmiokrotnie w ciągu dnia, a także w nocy, zakonnicy gromadzili się na modlitwę. Po 1800 roku ołtarz główny przesunięto na obecne miejsce. Wybudowano wtedy także chór muzyczny nad głównym wejściem do świątyni. Świątynie kamedulskie bowiem nie posiadają organów, a Kameduli nie korzystają ze śpiewów podczas liturgii. łtarz barokowy został wykonany w drewnie w latach 1720-1740. Obecny zrekonstruowano w 1962 roku przy użyciu oryginalnych fragmentów. Ażurowa rzeźba ołtarza przedstawia swoim kształtem i ornamentyką wielką literę M podkreślając u Kamedułów szczególny kult Matki Bożej. W górnej części ołtarza, gdzie obecnie znajduje się obraz św. Marii Magdaleny, widniał także monogram imienia Matki Bożej – MIRIAM. W centrum ołtarza był obraz odpowiadający tytułowi świątyni: Niepokalane Poczęcie NMP - pędzla F. Smuglewicza. Obecnie znajduje się w tym miejscu, umieszczony po wojnie, także obraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest on zasłanianym i odsłanianym namalowanym współcześnie obrazem Wniebowzięcia NMP. Oba obrazy są pędzla Wiktora Winikajtisa, nieżyjącego przewodnika z Wigier. Po bokach ołtarza głównego zostały umiejscowione figury: św. Benedykta (po lewej stronie) i po przeciwnej św. Romualda założyciela Zakonu Kamedułów. Na ścianach bocznych prezbiterium do niedawna wisiały dwie rokokowe ramy z 1759 r. pozostawione po zabranych niegdyś obrazach (420cm x 290cm). Współcześnie została podjęta próba wypełnienia ich treścią. Świątynia posiada następujące ołtarze boczne w stylu rokokowym, od strony południowej kolejno: św. Romualda; Bożego Narodzenia; św. Kazimierza. Od strony północnej, poczynając od chóru: św. Piotra; św. Michała Archanioła i wykonany w stylu klasycznym, ołtarz św. Benedykta.
Po stronie północnej świątyni mieści się obecnie kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu z klęcznikiem papieskim. Na tym klęczniku 9 czerwca 1999 r. Jan Paweł II adorował Najświętszy Sakrament odprawiając nabożeństwo czerwcowe. Papieską kaplicę adoracji stanowi dawny kapitularz – miejsce zebrań kapituły zakonnej Kamedułów. Przez wiele lat kaplica stanowiła centrum życia liturgicznego wigierskiej parafii, nim kościół podniesiono z ruin. W podłodze znajduje się najstarszy przedmiot w kościele – kamienna płyta z 1715 roku z epitafium w języku łacińskim; co można by przetłumaczyć: „Błogosławieni, którzy w Panu umierają, albowiem czyny ich podążają za nimi – mówi duch”. W podziemiach kościoła zachował się fragment katakumby kamedulskiej, w której widoczne są nisze ze szczątkami zmarłych oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza. Na jednej ze ścian krypty znajduje się XVIII wieczne malowidło zwane „Tańcem śmierci”.
Z ruiny, po zniszczeniu klasztoru w 1944 roku przez artylerię radziecką, odbudowano kościół wysiłkiem parafii przy pomocy środków państwowych.
Jednym z podstawowych służebnych zadań Państwa wobec swoich obywateli jest ochrona oraz finansowanie zabytków. Liczymy więc, że wigierski obiekt wymagający znów remontu i wielu prac konserwatorskich, wzorem lat ubiegłych otrzyma wsparcie. Niech nadal pełni swoją rolę miejsca świętego - prowadzi do Boga i zachwyca pięknem, co „kształtem jest miłości” (Jan Paweł II).

Następny etap to Studzieniczna . cdn ... :D :D
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 28 paź 2012, 17:44

Pamiętam tamtą pielgrzymkę Ojca Świętego z relacji telewizyjnych. Ale co innego być w tych samych miejscach. :)
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1552
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 29 paź 2012, 09:02

Ja ze wstydem muszę się przyznać i tego bardzo żałuję że nigdy nie widziałem Naszego Papieża na własne oczy , tylko przez przekazy telewizyjne chociaż tyle razy był w Polsce i nawet w Olsztynie :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :oops: :oops: :oops: :oops: :evil: :evil: :evil:
Teraz chociaż odwiedzam te miejsca gdzie Był :D :D :D :D
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: czaplasiwa » 29 paź 2012, 09:29

Za to za każdym jego przyjazdem "kwitnąłem " po oknem Papieskim na ul. Franciszkańskiej w Krakowie.

Obrazek :D
Awatar użytkownika
czaplasiwa
Moderator
 
Posty: 414
Rejestracja: 03 sie 2011, 05:02
Lokalizacja: Kraków

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 29 paź 2012, 09:46

Zazdroszczę :oops:
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: czaplasiwa » 29 paź 2012, 10:12

Zapraszam do Krakowa. Okno jest i zawsze wszelkie rocznice Papieskie gromadzą przed nim mnóstwo ludzi. ;)
Awatar użytkownika
czaplasiwa
Moderator
 
Posty: 414
Rejestracja: 03 sie 2011, 05:02
Lokalizacja: Kraków

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 29 paź 2012, 10:47

Dziękuję bardzo z zaproszenie , na pewno jak będę w Krakowie lub okolicach odwiedzę TO miejsce :D :D
Pozdrawiam :!: :!:
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 04 lis 2012, 14:04

Studzieniczna leży ok. 7,5 km w linii prostej od centrum Augustowa przy drodze krajowej nr 16 . Studzieniczna otoczona jest lasami Puszczy Augustowskiej. W pobliżu kościoła parafialnego znajduje się pomnik przyrody - dąb szypułkowy o obwodzie 512 cm i wysokości 24,5 m, zaś na wyspie Jeziora Studzienicznego położony jest rezerwat przyrody Brzozowy Grąd.
Sanktuarium :W Studzienicznej znajduje się zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplica Najświętszej Marii Panny, do której prowadzi wąska grobla z 1920. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej znajduje się studnia, według miejscowej legendy zawiera ona "cudowną wodę, która leczy choroby". Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.
Historia : Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej stoi w obrębie dawnych wysepek. Znajdowała się tam pustelnia, w której po 1715 (wedle innej wersji przed tą datą) mieszkał zapewne mnich z pobliskiego klasztoru kamedułów w Wigrach. Potem osiadł w tym miejscu inny pustelnik, były oficer polskiego wojska Wincenty Murawski (lub Morawski), który zasłynął w okolicy jako człowiek pobożny oraz jako zielarz. Woda z wykopanej przez niego studni na mniejszej z wysp ("na grądziku") pomagała podobno szczególnie w chorobach oczu. Początkowo obraz Matki Boskiej wisiał na dębie, w 1770 Murawski z ofiar zbudował tam kapliczkę. Obecna murowana kaplica, stojąca na dębowych pniach, pochodzi z 1872 r. i jest dziełem Ludwika Jeziorkowskiego, inżyniera pracującego przy budowie Kanału Augustowskiego.
W 1786 starosta Stanisław Karwowski zakupił za sto tynfów stary kościółek z Augustowa i z pomocą ludzi postawił na większej wyspie na czas budowy nowego kościoła. Zapoczątkowało to powstanie pobliskiej wsi. W 1827 w Studzienicznej znajdowały się 2 gospodarstwa zamieszkane przez 7 osób. W 1838 Studzieniczna została filią parafii Szczebra, a w 1873 już samodzielną parafią.
Murawski po śmierci w 1814 został pochowany pod ołtarzem, a za ołtarzem umieszczono jego portret. Dąb na którym wisiał obraz Matki Boskiej ścięli Rosjanie, a sam obraz przeniesiono do kaplicy.
Podczas przedostatniej pielgrzymki do Polski w roku 1999 Studzieniczną odwiedził papież Jan Paweł II. Na wyspie, obok kaplicy, w miejscu gdzie przypłynął statkiem białej floty, wzniesiono pomnik autorstwa Czesława Dźwigaja upamiętniający tę wizytę.
Obrazek

Sanktuarium Maryjne na wyspie :
Obrazek

W tym miejscu wysiadł Papież Jan Paweł II
Obrazek

Wnętrze kościoła :
Obrazek
Obrazek
Dąb Papieski :
Obrazek
Obrazek

Cis Papieski :
Obrazek

Studnia z " Cudowną wodą uzdrawiającą "
Obrazek

Droga krzyżowa :
Obrazek

Obrazek

Duże przeżycie duchowe , po zwiedzeniu tego przepięknego miejsca - Dziękuję Tobie Ojcze Święty że Byłeś tu :D :D :D
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 04 lis 2012, 16:01

Jest w Polsce i na świecie wiele sanktuariów. Miejsc mniej i bardziej znanych. Mi najbardziej utkwił w pamięci Licheń. Najprawdopodobniej z powodu stojącej obok nowego kościoła wysokiej na 150 m wieży. Widocznej z wielkiej odległości. Da się trafić bez patrzenia na mapę i znaki drogowe.
Zanim dąb i cis w Sudzienicznej urosną do słusznych rozmiarów, minie trochę czasu.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1552
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk

Re: WIGRY - SZLAK PAPIESKI - BYĆ TAM GDZIE BYŁ JAN PAWEŁ II

Nieprzeczytany postautor: omul » 04 lis 2012, 17:55

Dla mnie to Sanktuarium Maryjne w Licheniu nie przypadło do gustu ze względu na bardzo duży przepych :(
Znam bardzo stary gotycki kościół na Mazurach w miejscowości gdzie był dawniej PGR i ludzie są bardzo biedni i z własnych składek nie są w stanie wyremontować ten piękny kościół :x :x , a ani biskup ani inne parafie które są bogate ni chcą pomóc :oops:
Wnętrze kościoła pomalowane wapnem , a Tam przepych to trochę źle świadczy o naszych hierarchach kościoła w Polsce .
Kościół gotycki XIV wiek :
Obrazek
Obrazek
Sanktuarium w Licheniu :
Obrazek

Bardzo jest mi :oops: :oops: :oops: :(
Awatar użytkownika
omul
 
Posty: 351
Rejestracja: 27 sie 2011, 19:34
Lokalizacja: KĘTRZYN

Następna

Wróć do Dyskusje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron