ZSYŁKA DO KAZACHSTANU.

Na goraco Tu omawiac bedziemy bierzace sprawy
Nasze projekty itp

ZSYŁKA DO KAZACHSTANU.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 09 lis 2019, 09:55

Werwa pisarska większości twórców jest związana z ich kondycją życiową. Dla przykładu czytelnicy Trylogii ze zdumieniem przecierali oczy wertując późniejsze powieści Henryka Sienkiewicza „Rodzina Połanieckich” czy też „Bez Dogmatu”. Gdzieś zapodział się cięty język autora i wartka akcja dzieł. Doświadczam tego samego pisząc kolejne teksty dla Forum Jaxon Club. Praktycznie wszystko już było. O pobytach za granicą, w sanatoriach, na łowiskach w okolicy Słupska, na morzu.
Niewątpliwą nowością byłyby wspomnienia Olka, mojego kompana od wypraw wędkarskich. O jego zsyłce do Kazachstanu. Temat wraca jak bumerang w naszych rozmowach w czasie przejazdu do Rowów, nad jezioro Jasień czy Głębokie. Jednak we fragmentach, z których nie da się sklecić jakiejkolwiek opowieści. Może kiedyś Olek się złamie i zgodzi się na wywiad-rzekę?

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1534
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk

Re: ZSYŁKA DO KAZACHSTANU.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 11 lis 2019, 15:30

Trochę historii.
Pierwsze deportacje do Kazachstanu miały miejsce w 1936 roku. Dotyczyły całych rodzin zamieszkałych na terenach Ukrainy przy granicy z Polską. Miały na celu oczyszczenie strefy przygranicznej z Polaków i Niemców.
Druga akcja została przeprowadzona w lutym, kwietniu i czerwcu 1940 roku oraz w maju-czerwcu 1941 i dotyczyła osób, które znalazły się na terytorium zajętym przez Armię Czerwoną po 17 września 1939 roku. Wynikała ze stosowanej w ZSRR zasady zbiorowej odpowiedzialności oraz chęci pozbycia się z nowo zajętych terenów ludzi mających osobiste lub rodzinne powody do wrogości wobec władz sowieckich. Deportowanych rozsiedlono w Kazachstanie w kołchozach, sowchozach oraz osiedlach robotniczych bez prawa opuszczania wyznaczonych miejsc pobytu. Nowy ustrój, nowa władza, ale zasady jak za cara.
Oto mapa Kazachstanu. Kraj jest 8 i pół razy większy niż Polska, a mieszka w nim niespełna 16 milionów osób. Tylko 5,4% ziem Kazachstanu leży w Europie. Reszta terenów na wschód od rzeki Emba to już Azja.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator
 
Posty: 1534
Rejestracja: 02 sie 2011, 21:15
Lokalizacja: Słupsk


Wróć do Dyskusje

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

cron