Z ŻAŁOBNEJ KARTY.

Na goraco Tu omawiac bedziemy bierzace sprawy
Nasze projekty itp

Re: Z ŻAŁOBNEJ KARTY.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 11 sie 2020, 07:14

O zmarłych mówi się dobrze, albo wcale. Do Krainy Wiecznych Łowów odszedł Witold Poddębniak. Przez wiele lat członek koła wędkarskiego „Słupia”. W czasie jednej kadencji pełnił obowiązki Szefa komisji rewizyjnej. Napisałem pełnił obowiązki, bo wraz z Heniem Brzezińskim niezwykle dociekliwie patrzyli na ręce ówczesnego zarządu koła, a szczególnie skarbnika Romualda Mielniczuka. W spadku po Romku, jako jego następca, dostałem do gospodarzenia siedzibę koła i niezałatwione wnioski o przyznanie odznaczeń związkowych. Po kilku latach posuchy, kiedy to nikt ze „Słupi” z braku limitów nic nie dostał, wnerwiłem się i podzwoniłem po członkach okręgowej komisji ds. odznaczeń. Interwencja była na tyle skuteczna, że został pozytywnie rozpatrzony wniosek w sprawie Złotej Odznaki PZW dla Witka Poddębniaka. Fakt otrzymania przez naszego kolegę odznaczenia wywołał istną lawinę komentarzy. Nie przypuszczałem, że Witek jest tak popularny wśród wędkarskiej braci. Mnie i zmarłemu również zdarzało się mieć różne zdania, ale nie przeszkadzało to darzyć się wzajemną sympatią.
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 09 paź 2020, 07:10

Częstym argumentem osób kontestujących obowiązek zakrywania nosa i ust bywa pytanie, czy znam kogoś, kto zmarł z powodu COVID-19? Do tej pory szczęśliwie wirus omijał naszych znajomych. Jak się okazało, trwało to do czasu. Zmarł Zbigniew Nowak z Inowrocławia. Bezpośrednia przyczyna śmierci – zatrzymanie krążenia. Przez kilka lat pracowaliśmy w tej samej firmie. Mieszkaliśmy w jednej klatce w tym samym bloku. Byliśmy prawie równolatkami. Podobnie było z naszymi synami. Po wyprowadzce do Słupska straciliśmy kontakt z większością znajomych z tamtych czasów. Nowakowie to wyjątek. Naszą znajomość kultywowały głównie żony. Bądź to przez kontakty osobiste przy różnych okazjach, bądź przez telefoniczną wymianę informacji. Ostatni raz miałem okazję pogadać ze Zbyszkiem kilka lat temu w trakcie wizyty, którą złożyłem im za czas pobytu w Sanatorium Kujawiak. Na słuchaniu o dalszych losach kolegów z pracy zeszło wtedy całe niedzielne popołudnie.
Zbyszek pozostanie w pamięci bliskich i znajomych jako niezmiernie życzliwy człowiek, gotów służyć wszystkim radą i pomocą.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 22 kwie 2021, 14:13

W dniu 22.04.2021 roku odbył się pogrzeb Ryszarda Ornowskiego. Byliśmy z nim luźno spowinowaceni przez jego żonę, a ciocię naszej synowej. Stąd i nasze kontakty były bardzo okazjonalne. Nie dało się ich jednak zapomnieć. Marzyło mi się nieraz, żeby mu dorównać humorem i elokwencją. Do tego wszystkiego doświadczałem z jego strony życzliwości całkiem nieadekwatnej do stopnia naszej zażyłości. Jestem człowiekiem dosyć trudno okazującym swoje uczucia w kontaktach osobistych, stąd staram się jak mogę nadrobić to pisząc. Taki charakter. Żaden z moich nekrologów nie jest sztampowy i żeby mnie zmusić do stukania w klawiaturę komputera, to czyjaś śmierć i smutek jego najbliższych musi mnie dotknąć do żywego. Byliśmy z Rysiem równolatkami. Jest czas, że w codziennych informacjach o chorych i zmarłych mowa jest o tysiącach i setkach. Większość wychodzi z choroby żywa i nijak nie mogę pogodzić się z myślą, że więcej się nie spotkamy. Może to i mało stosowne, ale przypomnę, że oboje nie byliśmy świętymi. Spotkaliśmy się również w plenerze. Przy okazji wędzenia ryb u jego szwagra na Chrobrego. Wiadomo – rybka lubi pływać. Było to dawno i moje zdrowie też już nie takie. Nie da się nawet pomarzyć, żeby to powtórzyć. Szkoda, chociaż podobno czas leczy rany.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Poprzednia

Wróć do Dyskusje