Gdzie ryby biorą?

Dzial do zadawania pytan moze znajdzie sie ktos kto zna odpowiedz na twoje pytanie ?

ANKIETA. W temacie GDZIE RYBY BIORĄ ? :

1.Jestem stałym czytelnikiem ?
9
60%
2.Zaglądam tutaj co jakiś czas?
5
33%
3. Trafiłem tutaj przypadkiem?
1
7%

Liczba głosów : 15

Re: Gdzie ryby biorą?

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 10 maja 2021, 13:21

Na pytanie: Gdzie ryby biorą? najprościej można odpowiedzieć, że nigdzie. W niedzielę nastąpiła gwałtowna zmiana pogody. Wybrałem się Pod Dęby. Ubrany jak zwykle na zimnicę. Trzeba było na gwałt pozbywać się kolejnych warstw cebulki. Najpierw kurtki, a potem sweterka. Przez godzinę złowiłem 1 płotkę. Był to i tak nie lada wyczyn. Sąsiedzi nie złowili nic. Pan Czesław nie omieszkał powiedzieć, że jest to jego pierwsze wędkowanie, jak ze względu na stan zdrowia musiał zrezygnować z gospodarzenia w Dolinie Charlotty.
W drodze powrotnej zajrzałem na Staw Kajakowy. Powtórka z rozrywki. Jedna płoteczka, jeszcze mniejsza niż ta w Redzikowie. Za to czujnie wybrałem stanowisko w cieniu drzewa. Na słońcu bym nie wyrobił.
Niezależnie od wszystkiego wędkarze wierzą, że ryba się ruszy. Jesteśmy na to w sklepie przygotowani. Jest pinka, białe robaki i w komplecie czerwone robaki i dendrobena. Że już nie wspomnę o zanętach.
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 22 cze 2021, 15:33

Fala upałów zniechęciła większość wędkarzy do łowienia. Chociaż można znaleźć nad wodą miejsca, gdzie słońce nie dokucza a i ryby biorą. Wybrałem się w niedzielę popołudniową porą do Krzyni. Wyczaiłem tam miejsce, gdzie woda z zalewu wpływa do kanału prowadzącego do elektrowni. Nad głową gałęzie topoli niczym baldachim skutecznie chroniły przed promieniami słońca, a delikatny wiaterek chłodził niczym klima w samochodzie. Do wody poszło trochę zanęty i zaczęły brać płocie. Wymagające jak mało kiedy. Kukurydza be, robak czerwony be, dzikun be, biała pinka też be. Podeszła im jedynie czerwona pinka. Większość złowionych płoci była skromnych rozmiarów. Raptem trzy kwalifikowały się na patelnię. Doszedłem do jedynie słusznego wniosku, że trzema rybkami nie ma co zawracać sobie głowy. Tak więc i małe i duże pływają dalej w jeziorze.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 26 lip 2021, 18:55

W niedzielne przedpołudnie 25 lipca kilkunastu wędkarzy z koła Ustka – Miasto rozsiadło się na Nabrzeżu Darłowskim w usteckim porcie. Spotkali się na spławikowych zawodach wędkarskich. Widać było gołym okiem, że obyci z łowieniem w tym miejscu. U wszystkich długie baty z mocno przegruntowanymi zestawami, odpowiednie podbieraki i stosownej długości siatki. Mniejsze ryby lądowały na wędce, a większe z odpowiednim szacunkiem za pomocą podbieraka. Ryby żerowały bardzo intensywnie i wszyscy łowiący mieli pełne ręce roboty.
Znalazłem wolne miejsce na południowej flance ich stawki. Rozłożyłem dwa zestawy. Jeden do połowu z gruntu, a drugi to teleskop z kołowrotkiem na spławik. Doszły mnie co prawda słuchy, że można trafić w kanale dużego leszcza. W tą niedzielę wieszały się sztuki poniżej kilograma. Na zawodach podleszczyki robią pięknie na wynik, ale ja nie wybrałem się do Ustki dla robienia wagi. Cieszyły za to złowione płocie i okonie. Skuteczność łowienia z gruntu i na spławik mniej więcej 1:1
W połowie drogi między Słupskiem i Ustką powstaje osiedle domków jednorodzinnych. Wnuk Igor poprowadził dziadka po osiedlowych drogach, żeby pokazać swój nowy dom. Igor jest już przepisany do szkoły we Włynkówku. Będzie miał trochę dalej niż w Słupsku. Dla młodego człowieka kilometr czy dwa to żadna odległość. Wiem po sobie, bo też miałem do szkoły pod górkę. Rowerem czy na piechotę, się szło i wracało. I nie było z tym żadnych problemów.

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 04 sie 2021, 17:39

Olek wyciągnął mnie nad wodę w środę 4 sierpnia. Wybrał łowisko w Człuchach. Jest to rzeka Łupawa na odcinku od jazu w Człuchach do mostu drogowego od strony jeziora Gardno. Dopuszczalne wszystkie metody i przynęty. Mój kolega czatował na duże płocie. Trzeba przyznać, że robił to bardzo skutecznie. Jako niechciany przyłów trafiały się małe pstrągi i okonki. Z płotkami radziłem sobie dużo gorzej niż Olek, ale to właśnie mi trafiła się ryba dnia. Po raz pierwszy w życiu złowiłem troć. Jako niewymiarowa wróciła z powrotem do rzeki, ale faktem jest, że udało się ją wyholować i uwiecznić na zdjęciu.
Trochę dziwne wydało się to, że byliśmy jedynymi wędkarzami w tym rejonie. Nie było nawet śladu bytności innych moczy kijów. Jest taki czas na przełomie czerwca i lipca, kiedy wędkarska ferajna poluje tutaj na duże leszcze. Potem niedeptana trawa szybko odrasta i maskuje stanowiska wędkarskie. Podobnie zresztą dzieje się w Rowach, gdzie to samo robi nad brzegami rzeki trzcina.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 10 wrz 2021, 17:49

Po wakacyjnej przerwie pojechaliśmy z Olkiem do Rowów. Nasza wyprawa wędkarsko okazała się mało udana. Złowiliśmy każdy zaledwie po kilka rybek. Olek trafił jednego garbusa i to nawet sporej wielkości. Zasadniczo to było dosłownie i w przenośni jak w popularnym w Rowach powiedzeniu: okonie po drugiej stronie. Ale wiemy, że już są i kiedyś trafimy, żę będą brały i nam.
Pojawił się nowy element w krajobrazie wioski. Został ofaszynowany brzeg rzeki na odcinku zwanym „na kamieniach”. Na końcu palisady, na dwóch solidnych słupach zawisła tablica: Słowiński Park Narodowy i wygląda to tak, jak gdyby granica Parku została przesunięta około 50 m w kierunku na zachód. Jakim prawem?

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Poprzednia

Wróć do Kto pyta nie bladzi