Na marginesie.

Masz cos na watrobie ?, cos cie niezmiernie wkurzylo nad woda ? Zlosci cie niegospodarnosc, tumiwisizm itp?? To dzial na takie tematy !! Tu mozesz dac ulge emocjom i opisac sprawe!

Re: Na marginesie.

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 04 kwie 2021, 09:33

Na świąteczne śniadanie jak zawsze była biała kiełbasa i jajka gotowane. Ze względów smakowych dania te najbardziej kojarzą mi się z chrzanem. Potrafi być tak ostry, że aż wyciska łzy z oczu. Śniadania wielkanocne zawsze gromadziły przy wspólnym stole mniejszą lub większa część rodziny. Rzadko bo rzadko, ale zdarzało mi się spędzać Wielkanoc poza domem. Pierwszy raz wiele lat temu na kontrakcie zagranicznym, drugi raz w sanatorium w Polanicy Zdrój. Tegoroczne śniadanie zjadłem samotnie. Rodzina posłuchała pandemicznych wezwań do pozostania w domu. Zaś druga połowa zbojkotowała potrawy na ciepło. Wszystko przez Opowiadania, które wydałem drukiem i jako zajączka rozesłałem wszystkim krewnym i znajomym. Nie mogłem przypuszczać, że tak cienka książka wywoła tak wielkie emocje.
Na okoliczność humorów jedynego z moich obecnych domowników przydałby się pies w domu. Nasz nieodżałowany dalmatyńczyk zawsze pilnował zapachów w kuchni.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 21 sty 2022, 18:24

Gęsina na Marcina.
11 listopada są imieniny Marcina. Nic nie wyszło z przymiarki do świętowania imienin naszego rodzinnego solenizanta. Zamiennie wybraliśmy się na Jarmark do Swołowa. Zwiedzanie skansenu rozpoczęliśmy od przeglądu stoisk z wyrobami a jakby inaczej z gęsi. Gęsi całe i najróżnorodniejsza galanteria. Mięso gotowane, kiełbasy, smalec, pierogi z gęsiną, czarnina, żurek, bigos no i okrasa. Za mną już od dawna chodziła okrasa i w głównej mierze to apetyt na surowe mięso z przyprawami kusił na bytność na Jarmarku. Smak okrasy zapamiętałem z dzieciństwa. Stadko gęsi zawsze chodziło po podwórku i porą jesienną po kolei albo jak kto woli gęsiego trafiały do spożycia. Oczywiście oprócz mięsa z gęsi było pierze no i krew, nieodzowny składnik czarniny. Z kości udowych można było zrobić zabawkę do strzelania kawałkami brukwi. Donośność takiej "strzelawki" była niewielka, ale też nie można było z niej nikomu zrobić krzywdy.
Za porcję okrasy Pani na stoisku zażyczyła sobie 15 zł. Poprosiłem o 3 opakowania. Zapłaciłem 40 zł i jeszcze na dokładkę zostałem poczęstowany kanapką z okrasą. Wiadomo, hurtowy klient może liczyć na fory.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Nieprzeczytany postautor: Eugeniusz Friede » 21 sty 2022, 18:25

Wybrały się bieżące tematy wędkarskie. Z codziennych informacji nie znika Covid-19. Liczby nowych zakażeń koronowirusem nie daje się przewidzieć. Tak samo ilości codziennych zgonów z tego powodu. Pojawiają się nawet dowcipy o pandemii, ale jest to śmiech przez łzy.
Pokłosiem ratowania gospodarki w okresie ubiegłorocznego lockdownu jest wysoka inflacja. Władze tłumaczą ten stan uwarunkowaniami zewnętrznymi, ale w głównej mierze zadziałało tu drukowanie pieniędzy przez NBP i ich wypłata przez rząd. Być może już nie wszyscy pamiętają, że w roku 1981 w realizacji postulatów strajkowych podwyższono wszystkim wynagrodzenia. Jak mówiono, Wałęsa wstrzymał pracę i ruszył płace. Nakręcił również hiperinflację, którą na dobrą sprawę zatrzymało dopiero wprowadzenie gospodarki rynkowej. Tu i ówdzie dają się słyszeć słowa krytyki reform Balcerowicza. Była to rzeczywiście terapia szokowa. Zaowocowała jednak wzrostem po kilku latach gospodarki i podniesieniem stopy życiowej dużej części społeczeństwa. Nie wszyscy załapali się na poprawę swojej sytuacji materialnej, ale z głodu nikt nie umarł.
W trudnej sytuacji obecnie są przede wszystkim emeryci i renciści pobierający wyłącznie świadczenia z ZUS. Na urealnienie swoich dochodów mogą liczyć tylko poprzez rewaloryzację rent i emerytur. Nie wiem jak to ZUS liczy, ale moja podwyżka emerytury na okrągło licząc wyniosła tylko 1/3 wskaźnika wzrostu cen towarów i usług w minionym roku. Na czym by tu jeszcze zaoszczędzić?
Obrazek
Awatar użytkownika
Eugeniusz Friede
Moderator

Poprzednia

Wróć do Wolna amerykanka